A vállalat környezete:
- Piaci környezet: a vállalkozásba nem tartozó elemek közül azokat, amelyek befolyásolják a vállalkozás működését, a vállalkozás környezetének nevezzük. Termékpiac: output. Tényezőpiac: input, származékos a tényezők kereslete, a vállalkozó csak azért veszi meg őket, mert a termékpiacon a létrehozott outputját a fogyasztók meg kívánják vásárolni.
- Társadalmi, politikai környezet: az államintézmény-rendszer, kulturális hátterét jelenti az adott gazdaságnak.
- Természeti, ökológiai környezet:
A vállalat célja, célrendszere:
- jövedelmezőség, profit, a vagyon megtartása, növekedés, fejlődés, piaci pozíciók megtartása, javítása, korszerűsödés, termelékenység növelése, likviditás, fizetőképesség, fizikai és pénzügyi erőforrások megszerzése, vezetői különcélok.
A vállalatok szervezeti formái:
- állami, önkormányzati, szövetkezeti és magánvállalatok, vegyes tulajdonú vállalatok, társas vállalkozások.
Egy tevékenységet az tesz vállalkozássá, ha azt üzletszerűen, tőkét befektetve és azt kockáztatva pénzjövedelem elérése érdekében végzik.
A gazdasági hatékonyságot úgy állapíthatjuk meg, hogy az adott feladat elvégzéséhez meghatározzuk a legkisebb költségű eljárást, vagy adott összköltség mellett keressük a legnagyobb termelési eredményt.
A technikailag hatékony eljárások közül gazdaságilag az hatékony, amelyik az adott termelési eredményt a legkisebb költséggel eredményezi. Azonos költségszintű eljárások közül gazdaságilag az hatékony, amelyik a legnagyobb termelési eredményt produkálja.
Termelési függvény: a termelési tényezők kombinációi és az általuk termelhető maximális termékmennyiségek közötti összefüggést tükrözi. Q = f(K,L)
Munka határterméke: kifejezi, hogyan változik az össztermelés, amint egy-egy újabb munkás dolgozni kezd. MPL = DQ/DL
Munka átlagterméke: az a szám, amely megmutatja, mekkora termelés jut egy-egy dolgozóra átlagosan. APL = Q/L
Csökkenő hozadék elve: egy tényező határterméke csökken, amint egyre növelik annak felhasználását.
Megjegyzés küldése