Friss tételek

A rendi monarchia kialakulása Angliában és Franciaországban

A hűbérség bomlásával Európa államaiban a széttagoltság, a feudális anarchia volt jellemző. A további fejlődés csak úgy volt lehetséges, ha megerősítik az államot, megerősítik a központi királyi hatalmat. Ezt a folyamatot támogatták a rendek. Az uralkodók a bárók ellensúlyozására kénytelenek voltak kiszélesíteni a lovagokkal (nemesekkel) és a városi küldöttekkel.

Rend fogalma: az árutermelés és a kereskedelem kiszélesedésével a társadalom azonos helyzetű csoportjai is közelebb kerültek egymáshoz. A feudális társadalom azonos kiváltságú, gazdasági helyzetű és érdekű, érdekeiért közösen fellépő csoportjait rendeknek nevezzük. A három rend: papság, nemesség, polgárság. A parlament kialakulása után a királyok felismerték ennek előnyeit: a városok küldöttei a parlamentben felhasználhatók a bárók ellen, valamint azt, hogy a képviselők beleegyezésével kivetett adók biztonságosabban behajthatók.

Kialakult tehát a rendi monarchia, amely olyan államforma, amelyben a hatalmat a király és a rendek együttesen gyakorolják.
A rendek az országgyűléseken a királlyal együtt hozták a törvényeket, vetették ki az adókat, jóváhagyásuk nélkül nem hívhatták egybe az ország hadseregét.
A rendi fejlődés Európában
A rendi monarchia kialakulása

Anglia

II. Henrik / Plantagenet dinasztia /
Előre mutató lendületes jogfejlődés (csak a királytól függő bírák) fellebbezési lehetőség stb. Döntő szerepet játszott abban, hogy az angol társadalom saját ügyeit kézbentartó öntudatos közösséggé alakulhatott. A kisebb vagyonú hűbéresek pajzspénzzel megválthatták hadkötelezettségüket, ebből a királytól függő ütőképes állandó zsoldos sereget állítottak föl. Szakembereket alkalmaztak (papok helyett) a jogszolgáltatásban és a kincstárban. A hitel és váltó üzlet, bank szakma, Itálián kívül csak itt honosodik meg. A belbiztonság növelte a kereskedelmi forgalmat.
1189: Oroszlánszívű Richárd 10 évig uralkodik.
Földnélküli János
II. Fülöp Ágost megszerzi Földnélküli János franciaországi birtokait. Az érseki szék betöltése körüli vita a pápával -> kiközösíti az egész országot III. Ince pápa -> 1213 térdre borul a pápai legátus előtt -> belső ellenzéke: János király méltatlanná vált az angol trónra -> nyílt szervezkedés, a fegyvert fogó nemesség London felé vonul, a városi testületek küldöttei is csatlakoznak. Rákényszerítik a királyt a Magna Charta Libertátum ( Nagy Szabadság levél ) 1215-ös kiadására. Mely a következőket tartalmazza.
 a nagy államtanács nélkül, a király nem vethet ki adókat
 szabad embert tárgyalás nélkül nem lehet elítélni
 idegen kereskedő vámmentesen beutazhat Angliába
 zsidó uzsorások szerepének visszaszorítása
 nők istenítéleti próbáit megtiltja ( kivéve férfigyilkosságok )
 ellenállási cikkely: az uralkodó jogsértés esetére fegyvert fogó nemesség felkeléseit nem minősítheti lázadásnak
III. Henrik
Földnélküli János fia, fegyverrel visszaszerzi családja elveszett franciaországi birtokait. A harchoz pénz kellett, pénzt zsidó kölcsönökből szerzett. Nemesi mozgalom bontakozik ki ellene, vezére Simon de Monfort. 1265-ben az eddig csak főurakból álló tanácsba a parlamentbe, meghívták a köznemesek és a polgárok képviselőit is. Felsőház: főpapok és lordok, alsóház: grófságok és városok képviselőit tartalmazza.

Franciaország


II. Fülöp Ágost
Megszerzi Földnélküli János franciaországi birtokait. IX. Lajos törvényeket hoz ( addigra szokás jog uralkodik ). Az első kormányszervek kialakulása. Pénzügyi, bírósági, vidéki hivatalok ( világi, polgári szakértők alkalmazása ). Továbbá megtiltatta a feudális urak magánháborúit, kezébe vette a pénzverést.
IV. (Szép) Fülöp
A királyi hatalom további erősítője. Házassággal megszerezte Champagne-t, majd meghódította Flandriát. Megadóztatta az egyházat -> VIII. Bonifác pápa kiközösíti. IV. Fülöpnek szüksége volt az alattvalók támogatására a hadsereg felállításához. A papság és a király közötti viszály következménye az első rendi gyűlés 1302-ben Franciaországban. Itt voltak a tartományi rendi gyűlések is. A három rend külön-külön tanácskozott. A parlament szó Franciaországban nem a rendi gyűléseket, hanem a bíróságokat jelenti.

Share this:

Megjegyzés küldése

 
Copyright © 2007- Érettségi vizsga tételek gyűjteménye. Designed by OddThemes | Distributed By Gooyaabi Templates