Friss tételek

Középszintű érettségi [biológia]

A. Ha növények két csoportjából az egyik zöld, a másik vörös fényt kap, amelyek a zöld fényt kapták elpusztultak, mi történt? A zöld színtest a vörös fénnyel gerjeszthető (a fényből a vörös spektrum), a zöld fénnyel nem. A vörös moszat él a tengerben a legmélyebben, azért mert ide már csak a napfény zöld sugarai hatolnak le (értelemszerűen a vörösmoszat vörös színtestét a zöld fény gerjeszti).

B. A DNS szintézis egyedülálló folyamat, miért? A térszerkezete kettős spirál, meghatározott párosok között (odenin – timin, guanin – citozin) hidrogénkötés tartja fenn a térszerkezetet.

C. AB vércsoportú beteg 0-ás vért kap: a 0-ás vér általános adó, az AB vércsoportúnak mindenki adhat. A véradónál vörösvértest membránján lévő szénhidrátokat kell figyelembe venni, a kapónál pedig a plazmában lévő kicsapó anyagokat.

D. Biológiai album, 51-es tábla (Biológia III): fényenergia megkötése mind a prokarióta, mind az eurokarióta sejtekben különböző színanyagok segítségével történik. A színanyagok a sejtekben a membránok fehérjéihez kötődnek. Az eurokarióta növényi sejtekben az ilyen membránok külön sejtszervecskéket alkotnak, ez a színtest.

Mitokondrium: az eurokarióta sejtekben külön sejtalkotó a mitokondrium (henger formájú, méretük a baktériumokéhoz hasonló). A biológiai oxidációban a glikolízis a sejtplazmában, a citromsav ciklus és a terminális oxidáció a mitokondriumban játszódik le.

Share this:

Megjegyzés küldése

 
Copyright © 2007- Érettségi vizsga tételek gyűjteménye. Designed by OddThemes | Distributed By Gooyaabi Templates