A Z Á L L A T O K V I S E L K E D É S E
Az állatok viselkedésükkel válaszolnak a környezetük változásaira és magatartásukkal a környezetbe való beilleszkedést segítik elő. Ha ez a viselkedés genetikailag meghatározott az állat számára akkor öröklött magatartásformáról beszélünk. Pl. a fiatal pókok háló készítése. Az állatok ösztöne nem azonos az öröklött magatartás formákkal. Az ösztön alatt egy összetett magatartás csoportot értünk amelyben öröklött és tanult elemek egyaránt felfedezhető. Az állatok személyes tapasztalat szerzésük során tanult magatartás formákat is beépítenek viselkedésükbe. Bizonyos életszakaszokhoz kötődik a bevésődés útján történő tanulás. A tapasztalat szerzés egyik legegyszerűbb formája a megszokás. A rovarok többsége egy hirtelen ható kellemetlen ingerre teljes mozdulatlansággal válaszol. Ez az öröklött viselkedésnek egyik formája amit feltétlen reflexnek nevezünk. A tanult viselkedés formáját feltételes reflexnek nevezzük.
Létfenntartás
Az állatok viselkedésében alapvető a létfenntartási viselkedés amely a tájékozódáshoz kötődik. A táplálkozási viselkedés a táplálék keresésből és a zsákmány szerzésből áll. E viselkedési folyamathoz párosul a támadó illetve menekülő magatartás. A tájékozódásnak fontos szerepe van az állatok vonulásában is. A tengeri halak közül a lazacok minden évben egy alkalommal az ívó helyükre vonulnak.
Szaporodás
A szaporodási viselkedés a sikeres megtermékenyítésből és az ivadékok felneveléséből áll. Az előkészítés folyamatában a párválasztás és az udvarlás magatartás kapcsolódik, amely elősegíti az egyedeknek egymás felismerését, a távolságtartás megszűnését amely nélkülözhetetlen a párzáshoz.
Társas viselkedés
A társas viselkedés kialakulásában két ellentétes tényező játszik szerepet. Az egyik a kapcsolatok kialakulását elősegítő vonzódás. A másik a taszító erejű távolságtartás. A zárt közösségben élőknél alá és főlérendeltségű viszonyok alakulnak ki. Ez rendezettséget visz a közösség életébe. A távolságtatás a személyes tér kialakításában a fajtársak közötti biológiai agresszióban nyilvánult meg. Az agresszív magatartásforma az állat populáció sűrűség szabályzásában jelentős.
Kommunikáció
Az állatok kommunikációja történhet szagláson amely elősegíti az egyed felismerést a tájékozódást és az állatok térbeli elosztását. A vizuális kommunikáció a látáson alapul, amellyel az állatok felismerik fajtársaik mozgását mint jellegzetes kommunikációs jelzéseket. Akusztikus kommunikáció amely jelzés rendszer és hangok kibocsátásából tevődik ki.
Megjegyzés küldése