A kovalens kötés és a molekulák alakja
1. Mutassuk be és jellemezzük a kovalens kötést néhány ismert gázhalmazállapotú vegyület molekulájának példáján!
(elsőrendű). Ez a kötés közös elektronpárral alakul ki a közepes és a nagy elektronvonzó képességű atomok között. Kialakulása: a két atom közeledik egymáshoz, elektront (elektronokat) tesznek közössé, mindegyik elektron mindkét atom atommagjához tartozik, egy közös elektronfelhő veszi körül őket. A kovalens kötés létrejöhet azonos és különböző atomok között is. Azonos atomok között apoláris kovalens kötés alakul ki. (pl.:H2,N2,O2,Cl2). Különböző atomok között poláris kovalens kötés alakul ki pl.: (H2O,CO2,CH4,NH3).
A szén-dioxid: CO2, A szén-dioxidban egy szénatom és egy oxigénatom 2-2 elektront közössé téve kettős kovalens kötéssel kapcsolódik össze. Az oxigén-atom így el is éri a stabilizálást, de a szénatomnak viszont még egy oxigénatommal kell – szintén kovalens kötéssel – összekapcsolódni, hogy elérje célját.
2. Mi jellemzi a kovalens kötés erősségét?
. A kovalens kötés erőssége tehát az atomok elektronvonzó képességétől függ.
2/a Hasonlítsuk össze az etán- ;etén- ; és etinmolekulákban a szénatomok között kialakuló C-C, C=C,CºC kötések erősségét!
Az etánban a legerősebb a kötés , ez a legstabilisabb. Az eténben gyengébb (telítetlen), az etinben pedig a leggyengébb.
2/b Rendeljük az alábbi kötésenergia értékeket a fenti molekulákhoz! 615kJ/mol, 812kJ/mol, 344kJ/mol
etánà812kJ/mol
eténà615kJ/mol
etinà344kJ/mol
3. Mi határozza meg az egyszerűmolekulák alakját térbeli felépítését?
4.Rajzoljuk fel az alábbi molekulák alakját, térbeli felépítését?
V alakú molekula. a 3 atom nem egy egyenesben helyezkedik el.
HOH szög=105fok
Megjegyzés küldése