Friss tételek

Az életmód változásai a 19. és a 20. század fordulóján Mo-on[történelem]

Az életmód változásai a 19. és a 20. század fordulóján Mo-on

A dualizmus korában a magyar társadalom jelentősen átalakult. Ennek fő jellemzője a polgárosodás volt. A másik fontos összetevő a technikai fejlődés által diktált élet­módbeli változás volt. Igaz, az új talál­mányok áldásaiban nem részesülhetett mindenki, de hatásai alól senki sem vonhatta ki magát. Először az arisztok­rácia, aztán a középosztály, majd a mun­kásság, végül a parasztság életvitele alakult át. A korszak sajátossága, hogy a ko­rábban kevesek számán elérhető tár­gyak, kedvtelések tömegessé váltak.

A ma már mindennapi életünk részét ké­pező eszközök - telefon, villamos. au­tó - az újdonság erejével hatottak, s alapvetően átalakították az emberek mindennapjait. A telefon és a tömeg­közlekedési eszközök megjelenésével a távolságok lerövidültek, az emberek la­kóhelyüktől távolabb is vállalhattak mun­kát. A postai szolgáltatások olcsóbbá, így tömegesebbé váltak, a levelezés, a képes­lapok küldése széles körben vált divattá.

A közmű­vesítés óriási változásokat eredményezett. A század elején még a kastélyokban is a cselédek által behozott mosdótál jelentette a tisz­tálkodás lehetőségét. A gyakori mosakodás így elképzelhetetlen volt. A vezetékes ivóvíz kiépítése forradalmasította a kérdést: a módosabb rétegek lakásaiban megjelentek a fürdőszobák.

A csatornázás lehetővé tette az „angol" vízöblítéses WC elterjedését. Higiéniai szempontból ez óriási előrelépést jelentett. A fejlődés ütemével a kortársak nem voltak elégedettek: a bérházak olcsóbb lakásaihoz emeletenként csak egy WC tartozott. De min­dennek két oldala van: a higiénia segített a járványok visszaszorítá­sában, ugyanakkor megkezdődött az ivóvízkészlet szennyezése.

A lakásviszonyokról sem lehet egységes képet adni, hiszen rétegenként óriási volt az eltérés, a tendencia mégis az egy főre jutó szobaszám emelkedése volt. Ez a 4-5 szobás polgári otthonok, s a szoba-konyhás bérlakásban zsúfolódó négy-öt munkáscsalád átlagából eredt. A táplálkozásban is jelentős változások zajlottak le. Az éhínsé­gek megszűntek, ami természetesen nem azt jelenti, hogy min­denki jóllakhatott

A középosztály és az alkal­mazotti réteg létszámának növekedése, a munkásság munkaidejének csökkenése következtében beköszöntött a tömeges szabadidőtöltés korszaka. A fizetőképes kereslet elsőként a fejlődés élén járó Budapesten teremtette meg az új szó­rakozási lehetőségeket. A XX. század elején megjelent a mo­zi. A mozijegyeket a kisfizetésű munkások is meg tudták vásárol­ni, s így pillanatok alatt a tömegek kedvenc időtöltésévé vált.

A szabadidő megjelenésével általánossá vált a testedzés is. Úgy is, mint az egészséges élet része és úgy is, mint a szórakoz­tatás új módja. Tornaklubok alakultak, ahol az ifjúság sportolha­tott. Terjedésüket elősegítene a testnevelés szerepének növekedé­se az oktatásban. A testedzéssel együtt megjelent a sportnak a szórakoztatóiparral rokon üzleti vonulata is: futballklubok alakultak, melyek városrészekhez, társadalmi csoportokhoz kötődtek. A szurkolók büszkén viselték csapatuk színeit és jeleit, s acsarkodhattak a riválisokra.

Az üdülés nem volt új jelenség, az arisztokrácia már a XVI. században fürdőkbe járt kúrákra, pihenni. A reformkorban Balatonfüredet a nemesség szélesebb rétege látogatta. A közleke­dés fejlődése, a szabadidő megjelenése és a jövedelmek nö­vekedése révén a középosztály, a kispolgárság és a szakmun­kások is — eltérő mértékben — bekapcsolódtak a turizmusba. A középosztály tagjai a nyár egy részét az Adriánál (Abbáziában), a telet a hegyekben — az Alpokban vagy a Tátrában — tölthették pi­henéssel, sportolással. A kispolgárok és a munkások turista egyesüle­tei vasárnaponként kirándulásokat szerveztek a városok közelében fekvő hegyekbe.

A magyar kultúra a korábbi évszázadok­ban sem szakadt el Európa szellemi áramlataitól, de a szá­zadfordulón már együtt élt vele. A divattá és életérzéssé váló felzárkózási vágy a tehetséges fiatalokat Párizsba vonzotta, s Bu­dapest szellemi élete igyekezett követni a nyugati világvárost.

A századforduló irodalmi élete sokszínű volt: ekkor alko­tott a múlttal összekötő Mikszáth Kálmán, a modern városi élet reprezentánsa. Molnár Ferenc és a korszak szülöttei, a Nyugat írói-költői: Ady Endre, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Ka­rinthy Frigyes. Juhász Gyula. Tóth Árpád. A korszakban a kö­zéposztály terebélyesedésével jelentős mértékben megnőtt az irodalom iránt érdeklődő közönség. Az érdeklődő olva­sóközönség a nagy példányszámú sajtó és a bővülő könyvkiadás révén megélhetést biztosított az irodalmi élet szereplői számára.

A polgárosodással új csoportok váltak az irodalom fo­gyasztóivá. Részben ők alkották a népieskedő, Petőfit utánzó költők és a nemzeti historizáló regények (legjelesebb képviselője Herczeg Ferenc) olvasóközönségét. Magyarországon a századelőn következett be a szakadás a kultúra tömeges fogyasztói és a ma­gas művészet követői között.

A századfordulón a történelmi stílusokkal, az azokat Ötvöző eklektikával és döntő részben a tömegigényeket kiszolgáló giccsel szemben új művészeti irányzat alakult ki. A kivonulás - szecesszió - követői hazánkban a népművé­szet felé fordultak. A szecesszió harmonikus világ kialakítására törekedett az épületektől azok berendezé­sén át az egyszerű használati eszközökig. Az irányzat legjelentősebb alakja a festészetben Rippl-Rónai József volt.

Az építészetben Lechner Ödön a szecesszió je­gyében keleti motívumokat felhasználva kívánta megteremteni a nemzeti építészetet. Lechner inkább a külsőségekben igyekezett a magyar hagyo­mányokat beépíteni, Kós Károly és nemzedéktár­sai már a népi építészetet próbálták domináns­sá tenni.

A honfoglalás ezeréves évfordu­lóját az ország nagy pompával ünnepelte meg. A fényes külsőségek az ország ezeréves történe­tét, a XIX. század óriási eredményeit voltak hi­vatva kifejezni. A korszak emberének volt mire büszkének lennie: az ország a XIX. század utol­só évtizedeiben egy sor területen felzárkózott a fejlett Nyugathoz. Az ünnepségek központja Buda­pest volt, a millenniumi kiállítással, de országszerte mindenütt megemlékeztek az ezredéves ünnepről.

Share this:

Megjegyzés küldése

 
Copyright © 2007- Érettségi vizsga tételek gyűjteménye. Designed by OddThemes | Distributed By Gooyaabi Templates