Az európai kontinens egységére /integrációjára, uniójára/ vonatkozó elképzelések már a
második világháború előtt megfogalmazódtak, de csak a második világháború után
kezdődtek el a tárgyalások az integráció /unió, egység/ létrehozásáról, politikai
megfontolásokból.
/Politikai ok: a második világháború után 2 szuperhatalom (az USA és a Szovjetunió) került egymással szembe, mindkettő növelni akarta befolyási övezetét, a nyugat-európaiak az egység létrehozásával akarták a Szovjetuniót megfékezni./
Az integrációban kezdetben csak nyugat-európai országok vették részt, s az egység főleg a gazdasági életre vonatkozott.
Az európai egységesülés útja
1. 1950-ben fogalmazódott meg a Schumann-terv
Schumann francia külügyminiszter volt, aki részben német származású. Ő a francia-német megbékélés fontosságát hirdette, ill. a két ország közötti gazdasági együttműködés fontosságát hangoztatta. Az ő javaslatára jött létre a Montánunió.
2. 1951-ben megalakult az Európai Szén- és Acélközösség (Montánunió).
A szerződést 1951-ben Párizsban írta alá Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, NSZK és Olaszország, ők lettek a „hatok”. /Németország a második világháború után szét lett szakítva, a nyugati befolyási övezethez NSZK, a szovjet befolyási övezethez NDK tartozott./
3. 1957-ben írta alá a 6 ország a római szerződést, amely létrehozta az Európai Gazdasági Közösséget (EGK) és az Európai Atomenergia Közösséget (Euratom).
/Az EGK-t Közös Piacként emlegették./
Tagok egyre szorosabbra fűzték a kapcsolatukat, amely az integráció irányába hatott, így megjelentek a nemzetek feletti intézményrendszer alapjai.
Céljuk a vámunió létrehozása volt, amely szabad és egyenlő versenyt teremt a tagállamok között. Tervbe vették az egységes vámtarifa-rendszer bevezetését is.
A vámunió kialakulása gyorsabban ment a vártnál, már 1968-ban megvalósult.
Az EGK-n kívüli európai tőkés államok (Nagy-Britannia, Dánia, Norvégia, Svédország, Svájc, Ausztria, Portugália), angol vezetéssel 1960-ban hozták létre az Európai Szabadkereskedelmi Társulást (EFTA – European Free Trade Association), amelynek kisebb fogyasztópiaca volt, földrajzilag kevésbé volt egységes. és gazdaságilag London uralta a szervezetet.
Anglia felismerte az EFTA hátrányát az EGK-val szemben, és már 1961-ben jelezte csatlakozási szándékát, de a franciák ellenezték felvételüket..
4. 1968-ban összevonták az EGK, az Euratom és a Montánunió eddig párhuzamosan működő szerveit, ekkortól használatos az Európai Közösségek (EK) elnevezés.
Az Európai Közösségek első bővítésére 1972-ben került sor, amikor felvették Dániát, Írországot és az Egyesült Királyságot.
1979-ben Görögország, majd 1985-ben Spanyolország és Portugália került be a tagállamok közé.
5. 1991-ben a hollandiai Maastrichtben tárgyaltak az integráció mélyítéséről, 1992-ben aláírták – 1993 novemberében hatályba lépett – maastrichti szerződés volt, mely alapján az Európai Közösségek elnevezés helyére az Európai Unió /EU/.
1995. január 1-jén Ausztria, Finnország és Svédország is az Európai Unió teljes jogú tagjaivá váltak.
1995-ben a schengeni egyezmény szerint a belső határőrizet megszűnt és a külső határok közös ellenőrzése kezdődött el. /Nem minden EU tagország vezette be./
A kilencvenes években került napirendre az Unió
további, keleti bővítése is, ugyanis 1989-tól bekövetkezett a szocialista
rendszerek bukása, a rendszerváltás.
Tíz tagjelölt országnak – Ciprus, Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia – 2002 végén, Koppenhágában lezárták a csatlakozási tárgyalásait. Ezen országok 2003. április 16-án Athénban aláírták a Csatlakozási Szerződéseket, amelyek 2004. május 1-én léptek hatályba.
Napjainkban 28 ország tagja az EU-nak.
Tíz tagjelölt országnak – Ciprus, Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia – 2002 végén, Koppenhágában lezárták a csatlakozási tárgyalásait. Ezen országok 2003. április 16-án Athénban aláírták a Csatlakozási Szerződéseket, amelyek 2004. május 1-én léptek hatályba.
Napjainkban 28 ország tagja az EU-nak.
Megjegyzés küldése